Korteriühistu varakindlustus on lahtiseletatult korteri kaasomandi kindlustus ehk kindlustatakse ära hoone kaasomandis olevad konstruktsioonid, sealhulgas katus, seinad, vundament, trepikojad, tehnosüsteemid ning muu ühiselt kasutatav osa hoonest.
Üldjuhul kindlustatakse ka rajatised korteriühistu kinnistul. Automaatselt ei ole kindlustatud kõik eelnevalt loetletud osad, tasub alati kontrollida enne kindlustuslepingu allkirjastamist, mis täpselt teie hoone puhul kindlustuskaitse alla läheb. Eri kindlustusseltside osas võib olla eritingimusi. Näiteks kui on jäätmete süvamahutid krundil, siis tasub üle kontrollida, millistel tingimustel on need kindlustatud.
Varakindlustuse kindlustusriskidest peaks hoone kindlasti olema kindlustatud tulekahju, loodusõnnetuste ja torustike lekke vastu. Eri kindlustusseltsidel on veel eri riske, mille vastu saab kindlustada. Samuti on kindlustusseltsidel palju erinevaid eritingimusi, mida tasub ka tähelepanelikult lugeda enne kindlustuslepingu sõlmimist. Näiteks kui hoone torustik on vananenud, siis võidakse kindlustusseltsi poolt kasutada kahju väljamaksmise korral eritingimusi.
Kindlustusleping sõlmitakse tavaliselt taastamisväärtuses. Taastamisväärtus on see summa, millega on võimalik taastada ehitis peale kahjujuhtumit samaväärsesse olukorda nagu see oli enne kahjujuhtumit. Õige taastamisväärtuse määramine kindlustuslepingul on väga oluline. Kui hoone on kindlustatud madalamalt kui taastamisväärtus, siis kahjujuhtumi korral võib juhtuda, et te ei saa hoonet täielikult taastada selle summaga. Õiged kindlustussummad peab panema paika enne lepingu sõlmimist. Samuti tuleb kontrollida igal aastal üle lepingu tingimused, mis on vahepeal võinud muutuda, isegi kui sõlmite sama kindlustusseltsiga uue poliisi.
Korteriühistu kindlustamise puhul on olulise tähtsusega ka vastutuskindlustus, mis on abiks kolmandate isikute esitatud kahjunõuete korral. Kui juhtub õnnetus ja möödakäija kukub libedal ühistu kõnniteel või suure tuulega kukub möödasõitja autole peale ühistu territooriumil asuv raske puuoks, siis aitab korteriühistu vastu esitatud nõudeid leevendada kehtiv vastutuskindlustus. Mõned kindlustusseltsid pakuvad vastutuskindlustuse puhul ka laiendatud kaitset ehk kaasomandi esemest alguse saanud kahju puhul saavad korteriühistult hüvitamist nõuda sama ehitise korteriomanikud.
Nii vara kui vastutuskindlustuse puhul valitakse ka omavastutuse osa. Omavastutus on kahjujuhtumi korral see osa, mis jääb kindlustusvõtja enda kanda. Väljamakstavast hüvitisest võetakse maha kõigepealt omavastutuse osa ja ülejäänud osa makstakse välja. Omavastutuse osast sõltub ka kindlustusmakse. Suurema omavastutuse puhul väheneb kindlustusmakse.
Kuna iga korteriühistu olukord ja vajadused on erinevad, siis on soovitatav konsulteerida kindlustusmaakleriga või otsida kindlustusandjat, kellel on kogemusi korteriühistute kindlustamise valdkonnas. Kindlustusmaaklerilt saab küsida erinevate kindlutusseltside pakkumisi ja siis neid võrrelda. Korteriühistu peaks kindlasti hoolikalt läbi lugema kindlustuslepingu tingimused enne lepingu sõlmimist, et vältida hilisemaid arusaamatusi.