• Uued energiatõhususe nõuded, mis jõustuvad juunis, muudavad energiamärgiste saamise kohustuslikuks paljudele kortermajadele.
• Energiamärgised aitavad hinnata hoone energiatarbimist ja -tõhusust, andes soovitusi kulude vähendamiseks.
Kliimaministeerium andis eelmisel aastal teada, et selle aasta esimesest juunist jõustuvad uued energiatõhususe nõuded, mis tähendab, et paljud kortermajad peavad uued energiamärgised taotlema.
Energiamärgis on dokument, mis annab ülevaate hoone energiatarbimisest ja -tõhususest. Täpsemalt saab selle põhjal aimu, kui palju energiat kulub aastas küttele, elektrile, vee soojendamisele ja ventilatsioonile ühe ruutmeetri köetava pinna kohta. Mida teada nende uute nõuete kohta?
Enefiti ärikliendi suuna energialahenduste juht Tanel Lillesaar vastas Kortermajalehele, et uued energiatõhususe nõuded, mis jõustuvad 1. juunil 2025, toovad kaasa mitmeid muudatusi, mille eesmärk on parandada hoonete kliimakindlust ja anda täpsem ülevaade nende energiakasutusest.
Reguleeritakse järgmisi teemasid:
Need muudatused mõjutavad nii uusi kui ka olemasolevaid hooneid, sealhulgas kortermaju, mis peavad taotlema uusi energiamärgiseid vastavalt uuendatud nõuetele.
Energiamärgis peab olema kõigil uutel hoonetel, samuti oluliselt parendatud, renoveeritud hoonel või selle osal. Märgis on eriti oluline hoone või selle osa müügi-ostu-üüri tehingutel ning hoone võõrandamisel.
Vähe teatud teema
Energiamärgis on teema, millest igapäevaselt palju juttu ei ole, seega ei pruugi ei tavaelanik ega korteriühistujuht neid nõudeid ka teada. Seda tunnistab ka Lillesaar.
“Korteriühistute teadlikkus energiamärgiste olulisusest kipub olema piiratud selle formaalse vajalikkusega - märgise taotlemise üks peamisi ajendeid on seotud KredExi toetustega, kuna mitmed energiatõhususe toetused nõuavad kehtivat energiamärgist. Selle kõrval võib energiamärgise tellimise laiem kasu jääda tähelepanuta,” sõnas Lillesaar.
Kui korteriühistu on tellinud energiamärgise, saab ta selle põhjal võtta ette tegevusi, mis aitaksid energiakulusid vähendada ning energiatõhusust ja sellega seoses ka järgmist energiamärgist parandada.
Energiamärgise tellimise põhiliseks keerukuseks võib kujuneda dokumentatsiooni puudulikkus: kõik vajalikud andmed ja dokumendid ei ole kergesti leitavad, näiteks on tarbimisandmed puudulikud, või esitatakse ainult üldelektri tarbimise andmed, kuigi vajalikud on ka korterite tarbimisandmed.
Märgise väljastamisel ei ole ette nähtud kohapeal käimine, vaid märgis põhineb saadetud dokumentatsioonil. See tähendab, et majaehituse puudusi otseselt välja ei tule.
Puuduste leidmiseks on vajalik tellida kas energiatarbe analüüs või energiaaudit, mis käsitleb põhjalikult kõiki tehnosüsteeme ning termokaameraga tehtud kontrollid näitavad energiakadu põhjustavaid isolatsiooniprobleeme.
Kontrollide käigus ilmnevad sageli järgmised vead:
Välispiirete soojustamisega, energiasäästlike LED-valgustite kasutuselevõtuga ja automaatikasüsteemide kasutuselevõtuga saab energiatõhusust oluliselt parandada.
Enefitilt energiamärgist tellides tuleb täita järgnev veebivorm: Saa teada oma kodu energiaklass ja veendu energiasäästlikkuses - Enefit. Tellimiseks on vaja esitada hoone energiatarbimise andmed (elekter, küte, vesi, gaas), samuti info päikesepaneelide, akude, autolaadijate ja elektri ekspordi kohta.
Sõltuvalt sellest, kas energiamärgist tellitakse ehitatavale või olemasolevale hoonele, on vajaminevad andmed erinevad. Kui kõiki vajalikke andmeid ei leita, võib see hakata mõjutama energiamärgise klassi täpsust.
Probleemid märgise saamisel
Kui hoone kohta on tarbimisandmed esitatud, siis märgise väljastamisega probleeme pole.
“Lisame energiamärgisele soovitused hoone energiatõhususe parandamiseks, välja arvatud juhul, kui selliseks parandamiseks puudub mõistlik võimalus,” sõnas Lillesaar.
Energiamärgis kehtib tavaliselt kümme aastat alates selle väljastamise kuupäevast. Kui hoone on vahepeal oluliselt renoveeritud või selle energiatarbimine on muutunud, võib olla vajalik energiamärgise uuendamine enne kehtivusaja lõppu.
Energiamärgiste olemasolu kontrollitakse teatud juhtudel, kui tegemist on kinnisvara müügi, üürimise või renoveerimistoetuste taotlemisega.
Eestis vastutab energiamärgiste väljastamise ja kontrollimise eest Ehitisregister, kus kõik kehtivad energiamärgised on registreeritud. Lisaks võivad energiamärgiste olemasolu ja vastavust kontrollida ka kohalikud omavalitsused või riiklikud järelevalveasutused, näiteks Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet.
Kui energiamärgis on kohustuslik, näiteks uute hoonete puhul või toetuste saamiseks, võib selle puudumine kaasa tuua probleeme nagu toetuse taotluse tagasilükkamine või õiguslikud sanktsioonid.
Põhiliseks karistuseks on aga suured energiakulud, mille alandamiseks meetmeid kasutusele ei võeta. Kui energiamärgist taotletakse ainult selle olemasolu pärast ja sellele ei järgne vajalikke parandusi, võib jääda hoone energiatarbimine ebaefektiivseks ja kulud suurenevad.