Eestis kliimas on talvisel ajal väga oluline, et kõik küttesüsteemid töötaksid korralikult, sest kunagi ei tea, kui madalale võib temperatuur langeda ja kui oluline on majapidamise kütmine. Aga kui elanik ühel hetkel avastab, et tema radiaator ei tööta nii nagu varem ja ei paku enam nii palju sooja, siis on jama majas.
Elanik võib esmajoones arvata, et probleem on üldisem ja käib naabrite juures uurimas, kas neil radiaatorid töötavad või on neil ka probleemid. Naaber siis teatab, et neil on kõik korras, mis tähendab, et probleem on ühe korteri põhine ja sellega tuleb tegeleda.
Milles siis võib asi olla?
Radiaatoritega võib aastakümnete jooksul kõik sugu erinevaid probleeme tekkida. Kuskile tekib mingi ava või mõra ja seetõttu satub radiaatorisse õhumull, mis takistab soojal veel korralikult ringi käia. Seega, kui naabritel on radiaatorid kenasti soojad, siis selle elaniku enda korteris radiaatorid on probleemsed.
Teine asi võib olla ventiilis. Ventiil võib olla blokeeritud või on see osaliselt suletud. Kui keegi kogemata või meelega reguleeris sisselaskeklappi või tagasivooluklappi, siis ei pruugi soe vesi radiaatorites enam sama vabalt voolata. Sellisel juhul võis keegi kogemata vastu ventiili minna ja see liikus paigast või sooviti toas temperatuuri reguleerida ja midagi tehti valesti. Selliseid asju võib juhtuda ja suurt muretsema ei pea.
Kuna radiaatorite sees voolab soe vesi, siis võib koos veega radiaatorisse jõuda ka igasugune kõnts - vee-erosiooni tõttu hakkab mingi toru osa lagunema, torudesse satub rooste, mustus või muu sodi. See sete vajub radiaatori põhja ning takistab veel liikumist. Seda juhtub just vanade malmist radiaatoritega, mis paigaldati sügaval nõukogude ajal ehitatud kortermajadesse. Kuna vesi ei saa enam vabalt liikuda, siis kõigub radiaatoris temperatuur märkimisväärselt.
Suuremate kortermajade ja vanemate küttesüsteemide puhul võib olla olukord, et radiaatorid terve maja peale ei ole korralikult tasakaalus.
See viib asjaoluni, et küttesüsteemile lähemal olevad radiaatorid haaravad endale enamus soojusest, jättes küttesüsteemist kaugemal olevad radiaatorid jahedamaks.
Probleemid termostaatradiaatori ventiili ehk radiaatori termopeaga. Tegu on ventiiliga, mille leiab uuemate radiaatorite juurest ja kust saab iga elanik ise radiaatori temperatuuri sättida (ventiilil tavaliselt numbrid ühest viieni). See võib olla ühes asendis katki läinud või ei tööta korralikult, mis tähendab, et vee liikumist ei saa reguleerida ja radiaatorid ei ole õige temperatuuriga.
Probleemse radiaatori võib ära tunda ka selle järgi, et see väliselt roostetab või on rooste tihendite ja ventiilide juures. Kui roostet märgata kohas, mis veega nii tihti kokku ei puutu, siis võib eeldada, et kuhugi radiaatori sisse, kus vesi pidevalt liigub on samuti rooste tekkinud. Vesi ja hapnik söövad radiaatori sees metalli, mis viib õhumullide või sodi kogunemiseni, mis takistav veel liikumist.
Kuidas olukorda parandada? Mõnel uuemal radiaatoril on ventiilid või võti läbi, mille saab sinna kogunenud õhu välja lasta. Aga vaata, et koos õhuga vett sealt tulema ei hakka, sest see võib viia veekahjustusteni tekkimiseni. Teisel juhul tuleks vaadata, kas kõik klapid ja ventiilid on ikka kõik avatud. Kui ei ole, siis tuleb need lihtsalt lahti keerata. Teisel juhul tuleb ventiil lihtsalt ära vahetada. Sodi tekkimisel radiaatorisse on üks soovitus radiaator süsteemist lahti eemaldada ja see seestpoolt ära loputada. Neid töid aga ei tohiks teha korteriomanik, sest küttesüsteem on kogu maja ühisosa. Küttesüsteemide probleemidest peaks kindlasti teavitama korteriühistut ning juhatus peaks tellima professionaalse kütteala spetsialisti. Omavolilise küttesüsteemi remondiga võib korteriomanik veel suurema probleemi tekitada kui lihtsalt külmad radiaatorid.
Kui radiaatorid ei tööta korralikult, siis võib see viidata sellele, et aeg oleks nii korteris kui terves majas need ära vahetada ja need uutega asendada. Uusi radiaatoreid saab ise reguleerida, otsustades, kui vähe või palju sooja parasjagu majapidamisse soovitakse. Nii saab ka majapidamise energiasäästlikumaks muuta.