Aktuaalne
Elukeskkond
Tehniline
Korrashoid
Kinnisvara & Kindlustus
Renoveerimine & Energia
KÜ & Juriidika
Tehniline
Gaasipaigaldiste lekete põhjuseid on mitmeid
Vahur Joa
14.3.2025
FOTO: WIX

Gaas on hea alternatiiv toidutegemisel või kütmisel, sest selle kasutamine on soodsam kui tavapärasematel seadmetel. Kuid gaasipaigaldisi tuleks regulaarselt kontrollida, et need ei lekiks ega levitaks majapidamisse tervist kahjustavaid aineid. 

Novire OÜ juhataja Kristian Tromp sõnas Kortermajalehele, et nende firma teeb gaasipaigaldiste kontrolle, hooldust ja paigaldusi iga-nädalaselt.  

Trompi sõnul on põhiprobleemideks erinevad gaasilekked ning valesti ühendatud ja/või paigaldatud gaasipaigaldised. Gaasipaigaldisteks nimetatakse gaasitorustiku ja gaasil töötavaid seadmeid.  

Ühe osa gaasileketest moodustavad lekked, mis on tekkinud amortiseerunud torustiku ja/või seadmete tõttu. Teise osa põhjustavad lekked, mis on tekkinud inimvea tagajärjel – näiteks nõuetele mitte vastav paigaldus ja tehtud töö kontrollimata jätmine peale paigaldust või remonti. Ka gaasipliidi ühendus on gaasitöö ning selleks tuleb tellida gaasiettevõte. 

Gaasitöid tohivad teostada ainult vastavat litsentsi omavad ettevõtted, kes on kergelt leitavad MTR registrist. Ettevõtted, kellel on vastav litsents, omavad teatud oskusi ja seadmeid, et paigaldada, hooldada ja remontida gaasipaigaldisi nii, et nende kasutamine on tarbijale ohutu. Igasugune gaasitöö nõuab ka vastavat akti, mille väljastavad kõik gaasitöid teostavad ettevõtted oma tehtud töö kohta. 

Kristian Tromp sõnas, et kõik maagaasiga seonduv võib olla suureks ohuks, kui probleemiga ei tegeleta piisavalt kiiresti. Selleks viiaksegi läbi gaasipaigaldiste kontrolle, et tuua välja puudused, millest tarbijad ise teadlikud ei ole.  

Köökides tekitavad kõige suuremat ohtu ise paigaldatud gaasivoolikud, mis lekivad gaasi vale paigalduse tõttu või on amortiseerunud.  

Vannitubades, kus on kasutusel gaasiveesoojendi, on kohustuslik vingugaasiandur, mis alatihti puudub.  

Peamine viga, mis tehakse gaasiveesoojendiga, on selle hooldamata jätmine. Samuti peab gaasiveesoojendi saama piisavalt õhku, mistõttu peab olema vannitoa uksel ava suurusega 300 cm², mis tagab piisava õhu juurdevoolu.  

Gaasiveesoojendit kasutades ei tohi mitte mingil juhul kasutada samal ajal sundventilaatorit õhu niiskuse eemaldamiseks vannitoast, kuna antud seadmed võtavad  ära ka õhu gaasiveesoojendilt, mille tagajärjel tekib vingugaas.

Gaasitorustik peab olema kontrollitav, kuna ükski toru ei ole igavene. Tihtipeale ehitatakse gaasitorustik seina taha peitu ning selle kontrollimine on võimatu.  

“Oleme näinud, kuidas korteris tekkis tulekahju kipsseina taga, kuna seal oli gaasileke ja pistikus tekkis sädelus,” sõnas Tromp.  

Arusaadavatel põhjustel tahetakse panna torustik peitu, kuid see tuleks teha nii, et gaasitorustiku ühenduskohad (k.a keevisliited) jäävad kontrollitavateks.  

Üks võimalus on teha nende kohtade peale luugid. Siinkohal peab arvestama sellega, et juhul kui torustik lekib, siis luugi kaudu seda parandada on praktiliselt võimatu ning sein tuleb siiski lahti teha.  

Gaasipaigaldist peab kontrollima iga nelja aasta tagant, v.a tööstuslikud ja üldkasutatavatel pindadel olevad seadmed, millele kehtivad teised nõuded. Kontrollida tuleb ka kortereid, kust jookseb läbi gaasitoru või kui on gaas suletud, kuid toruots siiski olemas. Gaasikatel eramus amortiseerub hea hoolduse juures ca 15–20 aastaga. Gaasiveesoojendi võib kesta hea hoolduse korral 15 aastat. Gaasipliidi kestvus sõltub kasutus tihedusest ja puhtusest.

Vingugaasiandurite olemasolu on viimastel aastatel suurenenud, kuid on ka arvestatav hulk kortereid, kus see puudub. Gaasitööd tuleb alati tellida litsentsi omavalt ettevõttelt ning viia läbi regulaarseid kontrolle.