Tõhus suhtlus korteriühistu juhatuse, haldusfirma ja elanike vahel on ülioluline. Korteriühistu juhtimine ja elanikke kursis hoidmine õnnestub ainult siis, kui ollakse omavahel heas suhtluses. Korteriühistu juhatus ja haldusfirma vastutavad mitte ainult kinnisvara hoolduse eest, vaid peaksid tegema ka tihedat koostööd majaelanikega, kellele on maja eelkõige koduks.
Elanikud peavad teadma, mis toimub nende kodumajas. Kui elanikke ei teavitata muutustest ja otsustest korteriühistus, toob see ainet konfliktideks. Riiud ja ebakõlad elanike ja ühistu vahel on tihti alguse saanud infopuudusest. Muutustest ja otsustest elanike õigeaegne informeerimine ennetab kindlasti konflikte. Samuti aitab tõhus suhtlemine tugevdada kogukonnatunnet ja tõsta elukvaliteeti korteriühistus.
Ühistu liikmed huvituvad kogu ühistu käekäigust seda rohkem, mida rohkem neid kaasatakse ühistu tegevustesse. Tihti jäävad ühistule elutähtsad otsused vastu võtmata tänu sellele, et osad ühistu liikmed on otsustele vastu. Otsuste vastuvõtmise vastu on liikmed tihtipeale taas infopuuduse tõttu või seetõttu, et nende arvamust ei ole kuulatud ning nad on jäetud tähelepanuta.
Korteriühistu ja korteriühistu liikmed ei ole eraldi organisatsioonid vaid moodustavad koos ühise terviku.
Seepärast, et elanikele on nende kodu väga tähtis, seavad elanikud ka kõrged nõudmised korteriühistu juhtidele ja haldus- ning hooldusfirmadele. Kui teenus ei vasta nõudmisele, on konfliktid kerged tulema. Tihtipeale ka põhjusega. Ja taas võib olla tüli alguseks suhtlemise puudujääk.
Kui elanik teavitab hooldusfirmat, et trepikojas on lambipirnid läbi põlenud ja peaks vahetama, siis oodatakse teenusepakkujalt vastust, et millal tullakse lambipirne vahetama. Kui hooldusfirma jätab teavitamata, millal tullakse töid teostama, tekitab see põhjusega meelepaha. Lihtne telefonikõne või sõnum lahendaks kergesti probleemi.
Kuidas võiks parandada elanike ja korteriühistu juhatuse suhtlust?
Korteriühistu juhatus või haldusfirma võiks kaaluda meetodeid, kuidas tõhustada kommunikatsiooni ja elanike teavitamist. Mõned näited:
-Andke edasi aktuaalset informatsiooni koheselt. Kui korteriühistus on veeavarii ja vesi keeratakse tundideks kinni, siis peavad elanikud saama koheselt infot. Selleks peaksid olema olemas elanike telefoninumbrid ja e-posti aadressid, või ka ühine sotsiaalmeedia kanal, et saaks operatiivselt infot edasi anda. Alati võib tulla ette avariijuhtumeid, kuid tähtis on see, kuidas infot edastatakse ja kuidas probleemid lahendatakse.
-Uuendustest, muutustest ja tulevatest remontidest peaks elanikke teavitama kaua ette, et elanikel oleks aega kohaneda ja küsida lisainformatsiooni. Kui fassaadifirma teab, et fassaadi värvimisel kaetakse aknad kinni, aga seda infot ei edastata elanikele, siis võib tulla taas konflikte. Elanikud peavad saama arvestada ette, kaua on nende tavapärane elu häiritud.
-Rääkige elanikele selgemalt korteriühistu ja haldus-hooldusfirma rollidest. Seletage elanikele, et korteriühistu juhatus ja haldusfirma töötavad koos, et tagada korteriühistu heaolu. Andke infot, kuidas elanikud saavad pöörduda korteriühistu juhatuse või haldusfirma poole, et küsida nõu või lahendada probleeme kiirelt ja tõhusalt.
Väga tähtis on ka välja selgitada, milliseid suhtluskanaleid kasutada, et informatsioon jõuaks kõikide ühistu liikmeteni. Kortermajades elab tavaliselt väga erinevaid inimesi ja ka eri vanuses inimesi. Kõikidel ei ole võimalik lugeda e-postiga saadetud kirju, osad inimesed ei kasuta telefoni. Samas peavad kõik elanikud olema informeeritud kui elumajas midagi toimub. Suurem osa elanikest siiski kasutab tehnilise lahendusi ja see teeb ühistu sisemise infovahetuse kergemaks.
Korteriühistu juhatuse ja haldusfirma töö on korraldada, et kõik oluline teave jõuaks igapäevaselt kõikide elanikeni. Kui vajalikku informatsiooni edastatakse kõikidele korteriühistu liikmetele süsteemselt ja pidevalt, siis ei pea raiskama kellegi aega ükshaaval tulevatele päringutele ja selgitustele ning infopuudusest algust saanud konfliktide lahendamistele.