Aktuaalne
Elukeskkond
Tehniline
Korrashoid
Kinnisvara & Kindlustus
Renoveerimine & Energia
KÜ & Juriidika
Kinnisvara & Kindlustus
Tänapäevane kodukindlustus sisaldab nii lemmikloomade kahju kui laenumaksete hüvitamist
Vahur Joa
11.2.2025
FOTO: WIX

Mida aeg edasi, seda enam pakuvad erinevad kindlustusfirmad oma klientidele võimalust enda vara kaitsta, kui peaks juhtuma kõige hullem. Hea kindlustusega saab kompenseeritud isiklikult tekkinud kahju, kuid ka naabritele tekitatud kahju.


Kortermajalehele andis intervjuu Veiko Sepp, If Kindlustuse Balti varakindlustuse tooteüksuse juht.


Millised on tänapäevased kodukindlustuse lisaväärtused? Kuuldavasti kuulub nende hulka ka koristusteenus, kui peaks mingi kahju juhtuma? Kas ka psüholoogiteenus või on see liiga palju? 

Kodukindlustus aitab palju rohkem, kui tavapäraste riskide – tulekahju, torm, veeavarii, vargus – vastu. Valdav osa kindlustuslepingutest sõlmitakse täna n-ö koguriski põhimõttel, see tähendab, et kaitse all on sisuliselt kõik, mida tingimustega ei ole konkreetselt välistatud. Kahjujuhtumi järgselt sisaldab hoone taastamine ka vajalikke lammutus- ja prügi äraveo kulusid. Psühholoogi teenuse kulusid kindlustusleping ei kata.

Kui vana kortermaja ühistu soovib maja kindlustada, kui tähtis on maja vanus? Kui paneelmaja on üle 60 aasta vana ja korterites pole elektrijuhtmed 100% vahetatud, kas maja kindlustatakse või on see kindlustaja jaoks liialt ohtlik?

Kortermaja puhul on olulisem, kui hästi ja õigeaegselt on teostatud elektri-, kütte- ja veesüsteemide korrashoid ja renoveerimine. Kindlustuslepingu sõlmimisel on oluline välja tuua, millal on eeltoodud töid teostatud ja mis ulatuses.

Võib ka juhtuda, et korteritel pole tulekindlat ust. Kui siis korteris tekib põleng ja see laieneb trepikotta: kas sellisel juhul peab korteriomanik trepikoja kahju kinni maksma või katab selle kindlustus?

Sellistel juhtudel aitab võimalikke kulusid katta korteriomaniku vastutuskindlustus.

Miks peaks korteriomanik tegema ka vastutuskindlustuse? 

Näiteks eelpool nimetatud kahjujuhtumi korral, aga mitte ainult. Kõige sagedamini aitab vastutuskindlustus kinnisvara omanikku olukorras, kus tema korterist alguse saanud veeravarii rikub alumise naabri vara.

Kas hüvitatakse ka vanade kodumasinate poolt põhjustatud tulekahju? Kes seda maksab? Milline kindlustusrisk peaks olema kindlustatud sel juhul? 

Kodukindlustuses reeglina ei ole kodumasinate vanusest tulenevat piirangut. Seda nii kahjujuhtumite korral, mis tekitavad kahju masinale endale kui ka ülejäänud kindlustatud varale. Siinjuures on oluline rõhutada, et koduse vara kindlustuskaitse peab olema ostetud.

Kodukindlustusega saab kindlustada ka kaasaskantavaid arvuteid ja telefone. Millisel juhul kehtib kindlustuskaitse ka välismaal reisides neile esemetele? Kui pikka on aega? Kui kaua võib teatada kahjujuhtumist, et saada kompensatsiooni? 

Ifis on kodune vara väljaspool kodu kaitstud Klassik- ja Koguriskipaketis, sh väljaspool Eestit ainult Koguriskipaketis. Mobiilidele ja arvutitele kehtivad ka vanuselised piirangud – telefonidele tekkinud kahju hüvitamine juhul, kui nende vanus on alla kahe aasta, ning arvutitele, kui nende vanus on alla nelja aasta.

Milliseid uusi variante on kodukindlustuse paketis? Mida kõike on võimalik kindlustada kodukindlustuse nime alt? Kui võrrelda kodukindlustust kümme aastat tagasi, kas on palju muutunud? Ja kui on, siis mis? 

Esimeses punktis nimetasin põhilise, kuid täiendavalt tooksin välja:  

kahjud lemmikloomade tekitatud kahjude korral;  

kahjud, mille on põhjustanud koduelektroonika sisemine rike;  

laenu- ja liisingumaksete hüvitamine kolme kuu maksete ulatuses, kui kodu on muutunud elamiskõlbmatuks.