Aktuaalne
Elukeskkond
Tehniline
Korrashoid
Kinnisvara & Kindlustus
Renoveerimine & Energia
KÜ & Juriidika
Elukeskkond
Kuidas hoida toas soojust ja säästa energiat külma ilmaga
Vahur Joa
31.12.2024
FOTO: Wix

Eesti asub parasvöötmes, kus me peame mõtlema, kuidas kodusid soojas hoida väga suures osas ajast. Selleks on olemas erinevad nipid ja võtted, mida erinevad eksperdid teha soovitavad.

Lase päike päeval tuppa ja tõmba ööseks kardinad ette

Päikesevalgus on üks ilmselge viis, kuidas tuba soojaks saada, ning kardinate abil saab seda soojust kinni hoida. Seega on kardinate strateegiline sulgemine ja avamine väga hea viis, kuidas külmal talvel kodu soojaks saada. Ava kardinad, siis kui päike on väljas, ja sulge need siis, kui läheb pimedaks. Vaata ka, et kuskil ei oleks mingeid pragusid sees, sest selle tõttu võib soojus läbi klaasi või muude pragude vahelt välja minna. 

Kohtsoojustite kasutamine

Talvisel ajal ei ole vaja kõiki tube soojas hoida, vaid neid mida kasutatakse. Kui kodus on olemas keskkütteradiaatorid, mida saab reguleerida, siis ei ole vaja neid maksimumi peal  hoida ruumis, mida ei kasutata või mida kasutatakse vähem. Nt kui magamistuba on päikese poole, siis tõmba päevasel ajal kardinad akna eest ära ja lase soe sisse. Kui väljas pimedaks läheb, tõmba kardinad ette tagasi ja hoia soe sees. Nii ei pea magamistoas radiaatorit sisse lülitama. Muudes tubades saab kasutada ka kohtsoojusteid, mis soojustavad vaid vajalikke ruume. 

Hoia tubade uksed kinni

Talvisel ajal saab sooja hoida ka tänu sellele, kui korteris või majas erinevaid ruume ühendavad uksed kinni hoida. Nii ei liigu soe teise ruumi ega sealt välja, vaid jääb ühte tuppa kinni. Tube on vaja ka vahest tuulutada ning neid saab teha ükshaaval, nii et majapidamisse jääks võimalikult palju sooja ja selle kadu oleks vähem.

Vaipade kasutamine

Vaibad võivad olla midagi enamat kui lihtsalt dekoratiivne element või midagi, mis lisab esteetikat. Nendel võib olla ka funktsionaalne väärtus, olles isolatsiooniks sinu jalgade ja jaheda põranda vahel. Puidust lauad võivad olla küll soojemad materjalid kui betoon ja kivi, kuid ka need lähevad jahedaks. Seega on hea, kui need on põrandal olemas. Tänapäeval ei ole see enam nii moekas kui nõukogude ajal, kuid vaipade seinale riputamisega on ka võimalik tuppa isolatsiooni lisada. Vaibad hoiavad natuke kinni läbi seinte tulevat jahedat õhku ning töötavad ka kui esteetikat lisavad elemendid.

Isolatsiooni kontrollimine

Üks tänapäevaseid kõige elementaarsemaid viise, kuidas koju soodustada, on selle sise- ja välisfassaadil oleva soojusisolatsiooniga katmine. Isolatsioon võib aga aastate jooksul kuluda ning ei ole enam nii efektiivne kui alguses. Seega on hea lasta seda kontrollida. Üks viis selleks on lasta teha energiaaudit või termograafiline mõõtmine, mis aitab kindlaks teha maja soojapidavad ja külmad osad. Isolatsioon võib kahju saada ka nt aknaid vahetades. Aknafirmale on oluline ainult akende paigaldus ning isolatsiooni parandamine jäägu omaniku enda kanda. Sellega aga luuakse olukord, kus värskelt paigaldatud akna ümbert võib tulla külma sisse, kuigi aken ise peaks just sooja kinni hoidma.

Kontrolli hoone soojussüsteemi igal aastal

See ei ole paljudel ehk võimalik, aga kui saab, siis kontrolli enne igat talve üle oma maja küttekeha korrasolek, et see töötaks usaldusväärselt ja efektiivselt läbi terve külma perioodi. Keset talve avastada, et küttekeha ei tööta korralikult või see lekib kuskilt, on halb aeg, sest siis on see vaja kiiresti ära parandada. Või kui parandamine pole võimalik, siis tuleb osta uus seade, mis võib korralikult maksma minna.

Isoleeri torud

Torude läbi, millest soe vesi jõuab kraani, dušši või muudesse vahenditesse (nõudepesu- ja pesumasin) võivad energiat põletada. Olenevalt sellest, kui kaugele vesi läbi torude peab liikuma, võib nii päris palju energiat kaotsi minna. Sooja vett kandvate torude isoleerimisega võib sooja vett mõne kraadi võrra tõsta. Siis ei pea ka enne duši alla minekut laskma soojal veel nii palju joosta, enne kui saab pesema minna. 

Nutikas termostaat

Üks tehnilisemaid võimalusi energia säästmiseks on koju paigaldada nutikas termostaat, mille abil saab majapidamises lihtsa vaevaga reguleerida, mis temperatuur kuskil on. Jah, selle paigaldamine võib olla nii mõnegi jaoks kulukas, aga see on parem variant kui tavaline radiaator, mille puhul peab igas toas eraldi seda sisse ja välja keerama. Kui see variant üldse olemas on. Nutika termostaadi abil saab ööseks seadistada madalama temperatuuri või seadistada see sooja peale, kui hakkad tööl lõpetama ja oled kodu poole teel. Nii saab energiat säästa ilma, et ohverdaks mugavust. Ja kui kodus ongi natuke jahedam, siis kanna paksemaid riideid, mitte ei keera termostaati nii üles, et järgmisel kuul ahastades elektriarvet peab vaatama.

Elektriseadmed

Paljud inimesed ei tea, et isegi kui elektriseadet parasjagu ei kasutata, nagu televiisor, röster, mobiililaadija jne, aga kui see on seina ühendatud, siis võtab see ikka elektrit. Mitte nii palju, kui siis, kui seadet kasutatakse, aga siiski. Talvel tõusevad kommunaalide arved kütmise pealt ja kui on võimalik kuskilt kokku hoida, siis see on elekter. Seega, kui sa mingit seadet parasjagu ei kasuta ja selle saab lihtsalt juhtmega seinast välja tõmmata, siis tee seda.