Aktuaalne
Elukeskkond
Tehniline
Korrashoid
Kinnisvara & Kindlustus
Renoveerimine & Energia
KÜ & Juriidika
Kinnisvara & Kindlustus
Mida pead jälgima, kui ostad korteri vanasse kortermajja
Kortermajaleht
21.11.2024
FOTO: WIX

Kokkuvõte

• Korteri ostmisel tuleks arvestada hoone seisukorda ja remondivajadusi.

• Oluline on uurida kommunaalkulude, korteriühistu finantsseisukorra kohta.

• Enne ostu tuleks kontrollida korteri ja hoone omandiõiguse seaduslikkust ja arendust.

Korter vanas kortermajas võib olla suurepärane investeering, kuid samuti võib see ka kaasa tuua suuremaid väljaminekuid tulevikus suurema remondivajaduse tõttu.

Enne korteri ostmist tuleks kindlasti arvestada erinevate teguritega ja välja selgitada võimalikult palju informatsiooni, eriti mis puudutab hoone remondi- ja hooldusvajadust.

Võiksid tähelepanu pöörata järgmistele punktidele:

Korteri seisukord:

Kas korteri elektrijuhtmestik on uuendatud ja millal see on tehtud. Vana või ebapädevalt uuendatud elektrisüsteem võib olla ohtlik. Samuti küsi korteri torustiku ja küttesüsteemi hoolduste ja seisukorra kohta.

Kontrolli üle ka korteri uksed ja aknad. Vanad aknad võivad vajada uuendust.

Seinad ja põrandad tasub ka korralikult üle vaadata. Et vältida olemasolevaid niiskuse probleeme, kontrolli kas seintel võib leiduda veekahjude jälgi või nurkades hallituse jälgi.

Kommunaalkulud:

Küsi informatsiooni korteri ja kogu maja kommunaalkulude kohta. Et saada paremat üldpilti, võrdle nii talve kui suveperioodi kulusid. Küsi kindlasti ka eelmise korterimaniku kommunaalkulude saldot korteriühistult. Kui eelmine omanik on jäänud võlgu, siis tuleb see võlg üldjuhul tasuda uuel omanikul.  

Korteriühistu:

Küsi informatsiooni korteriühistu finantsseisukorra kohta. Uuri kas korteriühistul on piisavaid vahendeid holdus- ja remonttööde jaoks. Võta selgust ka kas ühistul on laene ja kas on võlgnikke. Küsi korteriühistult (või kinnisvara maakleri kaudu) kas ühistul on tulemas suuremaid remondihankeid või renoveerimisprojekte. Kui on planeeritud suuremaid renoveerimisi, siis tuleb koreeriomanikul arvestada ka täiendavate kulutustega tulevikus.

Tasub ka uurida, millised on korterinaabrid ja kas korteris on piisavalt rahulik ja privaatne.  

Peaks ka enne korteri soetamist selgeks tegema, millises korras on kortermaja üldkasutatavad ruumid (trepikoda,pööning, kelder). Kuidas on korraldatud parkimine, rataste või lapsevankrite hoidmine, kuidas on korraldatud prügimajandus jms.

Omandiõigus:

Veendu, et korteri ja kogu hoone omandiõigus oleks korras ja kõik oleks õiguspäraselt registreeritud. Kui korteriplaanis on tehtud plaani muudatusi (nt seinte eemaldamine, akende suurendamine või muu ulatuslik remonditöö), kontrolli, kas need muudatused on olnud seaduslikud ja kas neil on olemas vajalikud ehitusload ja -kinnitused. Hoone ja korteri üldndmeid näeb avalikult Ehitisregistrikeskusest aadressil ehr.ee

Asukoha areng:

Uuri planeeringuid, kas piirkonnas on planeeritud mingeid suuremaid muutuseid, mis võivad tulevikus muuta korteriomandi väärtust nii positiivselt kui negatiivselt. Korteriomandi väärtust tõstavad kindlasti kaubanduskeskuse lähedus, lasteaedade ja  koolide lähedus, uus infrastruktuur, hea ühistranspordiliiklus jm. Korteriomandi väärtust vähendavateks muutusteks oleks näiteks hoone kõrvale ehitatav uusehitis, mis võib varjata päikesevalgust või vaadet.