• Ehitustehniline audit tuvastab probleeme enne, kui need võivad ohtlikuks muutuda.
• Regulaarne audit aitab vähendada riske ja vältida suuri remondikulusid.
• Audit hindab hoone vastavust ehitusnormidele ja vajadusel pakub parendusi.
Ehitustehniline audit on ennetav tegevus, mis aitab kortermajal ja muudel hoonetel tuvastada probleeme enne, kui need võivad tõsisteks ohtudeks muutuda. Regulaarne auditi teostamine tagab, et hoone on ohutu, samuti vähendab riske ja aitab vältida suuremaid remondikulusid tulevikus.
Audit on mõistlik tellida ka olukorras, kui juba on tähele pandud näiteks mõrasid fassaadi seinas, läbijookse, roostet metallkonstrukstioonil või muid vigu, mis annab märku, et hoone vajaks ülevaatust.
Ehitise auditi käigus kontrollitakse ehitist kui tervikut või ehitise osa või ehitamise nõuetele vastavust.
Auditi võib teostada nii kasutusel olevale kui ka pooleliolevale ehitisele. Samuti võib tellida auditi hoonele, mis on valminud kuid veel on kehtiv garantiiaeg. Garantiiperioodi lõpueelne audit tuvastab ehituskvaliteedi ning tehnosüsteemide puudused ning annab ettepanekud parandusteks ning edasisteks tegevusteks, et hoone oleks toimiv ja ohutu.
Ehitustehniline audit keskendub hoone konstruktsioonidele nagu katus, seinad, vundament. Aja jooksul võivad olla materjalid ja ehitusmeetmed vananenud ning tänu sellele võivad mõjutada kogu hoone stabiilsust ja turvalisust. Auditi aruandes märgitakse ära vead ning antakse ettepanekut kuidas vead kõrvaldada.
Auditi teostamisel vaadatakse ka seda, kas hoone vastab kehtivatele projektile, seadusele ja ehitusnormidele. Kui hoone või osad vajavad uuendamist, siis audit võib soovitada muudatusi, mis aitab parendada hoone turvalisust.
Auditis võidakse hinnatakse ka seda, kas hoone on võimeline taluma kaasaegsete elutingimustega seotud koormusi (näiteks päikesepaneelid katusel jm). Kui hoone konstruktsioon on koormuse suhtes nõrk, siis on vajalik teha vajalikud tugevdamistööd, et vältida võimalikke kokku kukkumisi või muid hädaolukordi.
Niiskus ja vesi on üks peamisi hoone kahjustuste ja turvariskide põhjustajaid. Ehitustehniline audit aitab avastada lekkeid, niiskusprobleeme või vundamendi pragusid, mis võivad viia hallituse tekkele, konstruktsioonide lagunemisele või isegi struktuuri kokkuvarisemiseni.
Hoone tehnosüsteemide põhjalikuks hindamiseks on vajalik vastava ala eksperdi hinnang.
Auditi aruande allkirjastab selle koostanud ettevõtja volitatud esindaja ning auditi ja selle iga osa teinud pädev isik.
Ehitustehniline audit on väga oluline tööriist hoone turvalisuse tagamiseks, kuna see aitab ennetada probleeme, mis võivad hiljem põhjustada tõsiseid ohte, näiteks nagu konstruktsioonide kokkuvarisemine. Regulaarne audit ja sellega kaasnevad parandus- ja hooldustööd aitavad hoida hoone turvalisena ning tagada selle elanikele kindlustunde.