Eile 5.02 kukkus Lasnamäel alla ühe viiekordse korterelamu rõdu piirdepaneel.
Õnneks ei saanud keegi viga. Paneel oli elamu esimese korruse rõdu piirdeks. Kui oleks olnud kõrgemal, ei oleks nii õnnelikult ehk läinud.
Maja, kus õnnetus juhtus, on Ehitisregistri andmetel ehitatud 1982 aastal. Seega on hoone konstruktsioon ligi 43 aastat vana.
Kuidas selline õnnetus võib juhtuda? Võib eeldada, et selle maja rõdude hooldusest on kaugelt mööda hiilitud. Sellise tüüpprojektiga elamu betoonist rõdu piirdepaneelid on kinnitatud rõdu seinte ja põranda külge metallist kinnitustega. Kui metalli ei hoolda, siis ilmastikuolud hakkavad mõjuma ja tulemuseks on metalli korrudeerumine ning kandevõime muutus. Samuti võib muutuda betoon rabedaks ning ei hoia enam kinni kinnitusi. Elamutel, millele on projekteeritud betoonist esipaneel, võib piirdepaneelide kaal olla 500-1000 kg. Kui selline paneel kukub kas koguni või tükkidena alla, on kahju garanteeritud.
Eestis on palju selliseid maju. Analoogsetele elamutele tasuks esmaselt tellida rõdude audit. Ekspert hindab betooni ja metallkinnituste seisukorda ning kirjutab maja omanikele edasised juhised hoolduseks või renoveerimiseks.
Varsti algavad korteriühistutes taas kevadised üldkoosolekud. Korteriomanikel tasuks minna kindlasti kohale ja on äärmiselt oluline suhtuda tõsiselt oma elamu hooldus – ja renoveerimisplaanidesse.
Tasuks vaadata üle kogu maja hoolduskava. Kui vaja, tellida erakorraline ülevaatus halvas olukorras olevatele osadele, nii maja tehnosüsteemide kui ka hoone konstruktsooni osas.
Tihti võidakse vajalikud tööd edasi lükata raha kokkuhoiu põhjusel, kuid siiski ei tohiks unustada üldist elanike ohutust. Elanike ohutus oma kodus peab olema esmase tähtsusega.